A fogínygyulladás (latin nevén gingivitis) a fogíny bakteriális eredetű gyulladása, amelyet leggyakrabban a nem megfelelő szájhigiéné következtében kialakuló lepedék (plakk) okoz. Ha ezt a kezdeti gyulladást nem kezeljük időben, könnyen továbbterjedhet a fogágy mélyebb részeire, és komolyabb problémát, ún. parodontitis-t eredményezhet. Cikkünkben bemutatjuk, mik a fogínygyulladás leggyakoribb okai és tünetei, hogyan előzhető meg, illetve milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre.
A fogínygyulladás okai
- Lepedékképződés (plakk)
- A szánkban található baktériumok a fogakon és a fogíny mentén megtelepednek, majd savas anyagcseretermékeket termelnek.
- Ez a „biofilm” irritálja a fogínyt, és gyulladást vált ki.
- Ha nem távolítjuk el rendszeresen (megfelelő fogmosással és fogselyemhasználattal), a lepedék idővel fogkővé szilárdul.
- Nem megfelelő szájhigiénia
- A helytelen vagy hiányos fogmosás, a fogselyem elhagyása és a rendszertelen fogorvosi ellenőrzés mind hozzájárulnak a fogíny állapotának romlásához.
- Hormonális változások
- Várandósság, pubertás, menopauza vagy fogamzásgátló tabletta szedése során a hormonszintek változása befolyásolhatja a fogíny vérellátását és így megnőhet a gyulladás kialakulásának esélye.
- Dohányzás
- A dohányzás jelentősen rontja a szájhigiéniát: növeli a lepedékképződést és ronthatja a fogíny vérellátását, ezzel elősegítve a gyulladás kialakulását.
- Rossz általános egészségi állapot
- Bizonyos krónikus betegségek (pl. cukorbetegség), immunrendszer gyengülése vagy vitaminhiány (különösen C-vitamin) szintén fogékonyabbá tehetnek a fogínygyulladásra.
A fogínygyulladás tünetei
- Vérző fogíny fogmosás vagy étkezés közben
- Vörös, duzzadt vagy érzékeny íny
- Fájdalom vagy kellemetlen érzés a fogíny területén
- Rossz lehelet (halitózis), amelyet a lepedékben élő baktériumok okoznak
- Visszahúzódó fogíny (a fogak hosszabbnak tűnhetnek)
Ezek a tünetek rendszerint enyhék az elején, ezért sokan nem veszik komolyan őket. Ám ha nem kezeljük a gyulladást, az íny és az alatta lévő csont pusztulását is előidézheti, ami akár a fogak elvesztéséhez is vezethet.
Megelőzés és kezelés
- Megfelelő otthoni szájhigiénia
- Naponta legalább kétszer mossunk fogat, lehetőleg puha sörtéjű fogkefével, hogy ne sértsük meg az ínyt.
- Használjunk fogkrémet vagy gél állagú készítményeket, amelyek tartalmazhatnak antibakteriális összetevőket (pl. klórhexidin, triclosan).
- A fogköztisztítás (fogpiszkáló helyett inkább fogselyem vagy fogköztisztító kefe) kulcsfontosságú a plakk eltávolításában.
- Rendszeres fogorvosi kontroll
- Félévente vagy legalább évente látogassunk el a fogorvoshoz.
- A fogorvos eltávolítja a fogkövet és ellenőrzi a fogíny állapotát.
- Probléma esetén időben meg tudja kezdeni a szükséges kezelést.
- Professzionális tisztítás (dentálhigiénikus segítségével)
- A fogkőeltávolítás és a polírozás segít abban, hogy ne tapadjon meg újra gyorsan a plakk.
- Az alapos tisztítás után javul az íny állapota, és megszűnhetnek a gyulladás tünetei.
- Egészséges életmód
- A kiegyensúlyozott étrend (vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételek fogyasztása) hozzájárul a fogíny egészségéhez.
- A dohányzás elhagyása jelentősen csökkenti a fogínygyulladás súlyosabb formáinak kialakulását.
- A cukorbevitel csökkentése és a megfelelő folyadékfogyasztás segít megelőzni a plakk felhalmozódását.
- Speciális öblögetők és készítmények
- Bizonyos szájöblítők (pl. klórhexidin-tartalmú oldatok) ideiglenesen alkalmazva segíthetnek az akut gyulladás enyhítésében.
- Fontos, hogy ezek használatáról és időtartamáról kérjük ki fogorvos vagy dentálhigiénikus tanácsát.
Tudományos források, ajánlott olvasmányok
- Pihlstrom, B. L., Michalowicz, B. S., & Johnson, N. W. (2005). Periodontal diseases. The Lancet, 366(9499), 1809–1820.
(Átfogó cikk a fogágybetegségek patogeneziséről és kezeléséről.) - Van Dyke, T. E., & Dave, S. (2005). Risk factors for periodontitis. Journal of Periodontology, 76(11-s), 2077–2086.
(A fogágy-gyulladások, így a gingivitis kialakulásának kockázati tényezőit foglalja össze.) - National Institute of Dental and Craniofacial Research (NIDCR).
Gingivitis (általános ismeretterjesztő anyag, számos linkkel és magyarázattal a fogínygyulladásról) - Chapple, I. L. C., & Genco, R. (2013). Diabetes and periodontal diseases. Journal of Clinical Periodontology, 40(s14), S106–S112.
(A cukorbetegség és a fogínygyulladás összefüggését mutatja be részletesen.)