A csontritkulás egy, főleg a hölgyeknél gyakori időskori betegség, aminek az oka a csontképződés lelassulásása. Mivel a csont úgy működik, hogy folyamatosan átépül és a csont mennyiségét lebontás/felépítés viszonya határozza meg, ezért ilyenkor csont leépülése fokozódik, és a csontozat mennyisége csökken, az összetétele pedig romlik. A folyamat fokozott csonttörési kockázattal jár. A csontritkulás befolyásoló tényezője az első 40 év alatt kialakuló csontozat mennyisége, és a 30 év felett elkezdődő leépülés mértéke. Az alacsony, törékeny, madárcsontú emberek nagyobb veszélyben vannak, mivel a kiindulási csontmennyiség kevesebb. A gyerekkori mozgás mennyisége, és a felnőttkori életmód egyaránt befolyásolja kialakulásának kockázatát. Hogyan kapcsolódik ez a fogorvoshoz?
A modern orvostudomány válasza a problémára, hogy különböző, daganatok ellen kifejlesztett gyógyszerekkel leállítják a csontot lebontó falósejtek aktivitásást. ezek a gyógyszerek tipikusan a biszfoszfonátok, vagy az érnövekedés gátló gyógyszerek. Igen ám, de a csont átépülése úgy működik, hogy a csontfaló sejtek aktivitása a jel a csontépítő sejteknek hogy kezdjenek el építeni, a falósejtek leállítása az egész csont regenerációt leállítja, a csont mintegy élettelenné válik, azaz az eljárás mintegy konzerválja az gyógyszer beadásakor állapotot. Ez nagyon sikeres terápia, de a szélesebb körű használatkor, úgy a 2000-es évek elején kezdtek aggasztó mellékhatások megjelenni. Ennek egyike az un. MRONJ.
A MRONJ a gyógyszer okozta állcsont-nekrózis, a csontelhalás progresszív formája olyan személyeknél akik anti-reszorptív és az anti-angiogén gyógyszereket kaptak. Ez egy olyan szájüregi elváltozás, amely során a állcsontok valamelyike legalább 8 hétig fedetlen marad, és gyógyszerekkel hozható összefüggésbe. Ilyenkor a csont pusztul, és az íny nem akar visszanőni rá, sőt kezelés nélkül egyre nagyobb kráter keletkezik. A betegség fájdalmat okozhat, de tünetmentes is lehet. A diagnózis alapja a legalább 8 hétig fennálló csontkitettség jelenléte. A kezelés korlátozott sebtisztítást, antibiotikumokat és szájöblítéseket foglal magában, és a végeredmény általában hatalmas csontvesztesség, ami a fogpótlást gyakran lehetetlenné teszi.
Az MRONJ spontán módon vagy foghúzás, trauma után is kialakulhat. Leginkább az alsó állkapocs a veszélyeztetett ahol is az esetek 75%-ában fordul elő, mivel az alsó állkapocs vérellátása rosszabb. Az MRONJ eseteinek többsége rákos betegeknél fordult elő, akiket nagy dózisú intravénás biszfoszfonátokkal kezeltek; nagyon kevés esetet jelentettek olyan betegeknél, akik posztmenopauzális csontritkulásra kaptak biszfoszfonátokat, és a kezelés időtartama meghaladta a 4 évet. Az MRONJ kialakulásának kockázata azoknál a betegeknél, akik metasztatikus csontbetegségre kaptak antireszorptív gyógyszereket 5% alatti volt, azoknál, akik csontritkulásra kapták ezeket a gyógyszereket 0,05% körüli. Ez utóbbi szám nem magas, de azoknak akik beleesnek ebbe az 5%-ba, katasztrofális, pláne, ha figyelembe vesszük hogy nagyon egyszerű megelőzni a kockázatot.
Mi a meglőzés módja?
Sokan gondolják, hogy elég egy kis ideig felfüggeszteni a gyógyszer szedését, és utána már biztonságosan lehet a kezeléseket elvégezni, de mint több klinikai kutatás bizonyította, ez nem elég. Néhány tanulmány szerint ugyan bizonyos vérvizsgálati érték korrelál az csontápülés mértékével, de ez sem 100%-os. Ahogy azt számos ajánlás írja, megelőző kezeléseket kell végezni, azaz amikor az ortopéd orvos javasolja a biszfoszfonát tablettát vagy injekciót, keresse fel a fogorvosát, és a antireszorpciós kezelés elkezdése előtt rakassa rendbe a fogait!
Ez több előnnyel jár. Először is, a jó szájhigiéné magában csökkenti a MRONJ kialakulásának kockázatát, másrészt ha teljes rehabilitációt kér, és megbeszéli fogorvosával, hogy biszfoszfonát vagy VEGF terápiát kell elkezdenie, a fogorvos olyan kezeléseket fog javasolni, hogy 10-15 évig csak dentálhigiénés kezelésekre, meg ellenőrzésre kell járni.
Mi a Hungarodentalnál eleve úgy gondoljuk, hogy az idő a legnagyobb érték, és a páciensek nem jó, ha 3 -4 hetente kell a fogorvoshoz járni, mint fodrászhoz, manikűröshöz, ezért az összes ajánlásunk a hosszú távú előnyök figyelembe vételével készül.