Fogászatunk mindig nyitva tart, mi sosem állunk meg. Nyár közepén még javában tart a vakáció, Ön is lassabb tempóra kapcsolhat, ám van pár nyári baleset, amit fogai nehezen viselnek, és a fogászat felkeresését teszi szükségessé. Hogy ne így legyen, a fogorvos tanácsait érdemes megfogadni.
A nyár megviselheti a fogait
Ahhoz, hogy a nyári pihenést megszakítva az első útja ne a fogászatra vezessen, bizony fontos tanácsokat célszerű betartania!
Fogászat Budapest – Nyári tippek a balesetek ellen
1. Óvatosan a gyümölcsfogyasztással!
A vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt imádott zöldségek és gyümölcsök jót tesznek szervezetünknek, és az alakunknak is; azonban savas kémhatásúk miatt kárt tehetnek a fogzománcban. A citrusfélék például a legsavasabb pH-értékű élelmiszerek. Egy alapos gyümölcslakoma után ne a fogkefe legyen az első, amiért nyúlunk! Ajánlott minimum fél órát, esetleg néhány órát várni a fogmosással. Az öblögetés vagy cukormentes rágógumi használata javasolt.
2. Hideg, hideg, hideg – A fogorvos nem javasolja a jeget
Egy hét tikkasztó kánikula máris kiváltja bennünk a vágyat a karácsony felé. A beígért hidegfront hallatán pedig óránként tekintgetjük az időjárásportálokat, mikor jutunk végre egy kis levegőhöz.
Nem csoda, hogy a szoba-hőmérsékletű üdítők és italok nem fogynak túl gyakran a meleg időben. A jéghideg vagy jégkockával dúsított üdítő, ill. víz ad igazán csak kielégítő felfrissülést. Az olvadó fagyit pedig extra gyorsan fogyasztjuk el; csoda, hogy a nyelőcsövünk nem válik jégveremmé.
Viszont Ön is nehezen mond nemet egy-egy friss lángosnak, vagy a forró főtt kukoricának? Fogorvos tipp: óvakodjunk a szélsőségektől
A hideg-meleg hatás gyors és drasztikus váltakozásával, a hirtelen érzékelhető fájdalom mellett a fogzománc gyengülését is kockáztatja. Kerülje el a hideg és meleg ételek egymás után történő fogyasztását! Valamint a túlságosan hideg italok fogyasztásával is legyen óvatos!
3. A jégkocka rágás után is sokan jönnek fogászatra
De ilyen az, amikor egy frissítő ital mellé felszolgált jégkocka rágcsálása után, a fogászat budapesti várótermében találjuk magunkat. A jégkocka-rágcsálás korántsem biztonságos mutatvány, a kitört-letört fogakat pótoni kell. Fogászatunk természetes és csodaszép fogpótlásokat csinál, de az eredeti fog a legértékesebb, vigyázzon rá!
4. Nyáron nem figyelünk a fogszuvasodásra
Legyen szó egy egész napos strandról, egy baráti grillezésről vasárnap este vagy a nyaralás bármely szakaszáról; a fagyik, a jégkrémek, a töménytelen tejszínhab, a palacsinták és vattacukrok kínálatának nehezen tudunk ellenállni. Nagy mennyiségű cukortartalmuk miatt azonban első számú veszélyforrásnak számítanak a fogszuvasodás kialakulásban. Fogorvos tipp: az öblögetés és rágógumi használatával sokan segíthet ennek megelőzésében.
5. Az alkohol és a kávé elszínezi a fogakat
Itt a nyár és végre sikerül időt szakítani a focimeccsekre? Hétvégenként jó hangulatú baráti grillestéket tartanak, vagy jó néhány fesztivál szerepel a nyári programterv hosszú listáján? Egy finom vörösbor, tea, kávé társaságában elképzelhetetlen egy nyári este. Fogorvos tipp: járjon rendszeresen fogkő leszedésre, illetve a fogfehérítés is biztonságosan javít a fogain.
Azonban kevesen tudják, hogy az alkoholtartalmú italok savas kémhatásúk mellett bőséges cukortartalmukról is híresek (ennyit a diétáról), így a fogyasztásuk utáni öblögetés valamint néhány óra elteltével megejtett fogmosás szintén javasolt.
6. Nem csak a gyerek törheti ki a fogát!
Nyári időszakban az ügyeletre történő rohanás a legtöbb esetben a gyerekek sérülése miatt következik be, azonban felnőttként éppúgy hanyatt vágódhatunk egy csúszós talajon a strandolás során. Esetleg a barátokkal kivitelezett focimeccs sikerülhet intenzívebbé, mint szeretné, így foga sérülhet meg.
Fogorvos tipp: jöjjön el mielőbb a fogászati rendelőbe, hogy pontosan megvizsgálhassuk. ne nyomkodja, ne mozgassa. majd a fogászati röntgen megmutatja, mit kell tenni.
Fogászat budapest nyáron is várjuk, hiszen a fogainka mindig szükség van. Kérjen időpontot konzultációra!